Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

































POLECAM STRONY i BLOGI:






















Skarpetki

źródło: książka + moje doświadczenie

Wykonać próbkę z 10 oczek i zmierzyć ile oczek mieści się w 1cm.
Zmierzyć obwód nogi na wysokości, na której ma się znajdować górna krawędź skarpetki.
Liczba oczek do nabrania na początku roboty = obwód nogi w cm X liczba oczek na 1cm próbki.

Na druty pończosznicze nabrać tyle oczek ile wynika z obliczenia i rozdzielić równo na 4 druty. Po zamknięciu obwodu

przerabiać na okrągło ściągaczem na długość 12 cm. Dalej gładkim ściegiem na wybraną przez siebie wysokość.
Potem przystępuje się do wyrabiania pięty. Piętę najlepiej wykonywać podwójną nitką, albo grubym ściegiem, aby była grubsza od reszty skarpety i dzięki temu odporniejsza na przecieranie.
Na pogrubienie proponuję następujący ścieg:
Rzędy nieparzyste - o. brzeg., *z jednego oczka zrobić dwa*, o. brzeg.;
Rzędy parzyste - o. brzeg., *dwa oczka w poprzednim rzędzie wykonane w jednym oczku zamknąć, czyli na powrót zrobić z nich jedno oczko*, o. brzeg.

Na piętę należy przeznaczyć połowę wszystkich oczek. Drugą połowę oczek pozostawić na zapasowym drucie lub zabezpieczyć agrafkami, zostawiając do późniejszego przerobienia. Oczka przeznaczone na piętę przenieść chwilowo na drugi drut i przerabiać tam i z powrotem (najlepiej ściegiem grubym j.w.). Wykonać 5-6 cm podwójną nitką tę połowę oczek przeznaczonych na piętę.
Potem należy oczka te rozdzielić równo na trzy druty. Oczka leżące na środkowym drucie przerabiać równo (oczka lewe na lewo, oczka prawe na prawo), a oczka znajdujące się na bocznych drutach przerabiać w następujący sposób: W co drugim rzędzie, po prawej stronie roboty, zamykać dwa oczka razem od strony środkowego drutu. W ten sposób gubi się wszystkie oczka z bocznych drutów. (w przypadku proponowanego przeze mnie ściegu, oczka które mają zostać zamknięte nie "pogrubiać").
Następnie: przystępując do połączenia pięty ze stopą, należy po obu stronach wyrobionej pięty (na brzegach) nabrać po kilkanaście oczek, wkłuwając drut w co drugie oczko i połączyć je z oczkami pozostawionymi w oczekiwaniu.
Wyrabiając stopę w pierwszym okrążeniu po nabraniu oczek bocznych pięty i oczek górnej części stopy, w miejscach bocznych ich łączenia z jednej i drugiej strony, przerobić dwa oczka jako jedno. Są to pierwsze oczka klinowe, stanowiące podstawę bocznego klina stopy. Następnie przerabiamy na około oczkami na prawo, w co drugim okrążeniu ujmować oczka na klin. W tym celu z obu stron stopy, w miejscach uprzednio zaznaczonych oczkiem klinowym przerabiać 2 oczka razem.
Ujmowanie oczek na boczny klin wykonuje się w co drugim rzędzie roboty, po obu jej stronach, dotąd, aż liczba oczek przerabianych podwójną nitką była taka sama jak na początku.
Następnie wyrabiać naokoło pojedynczą nitką na długość stopy, aż do miejsca zakończenia.

łopatologiczne wyjaśnienie wyrabiania pięty

Ujmowanie oczek na zakończenie stopy należy zacząć po doprowadzeniu roboty do odpowiedniej długości, tj. do wysokości małego palca, gdzie wyrabia się jej zakończenie.

Podam dwa sposoby modelowania skarpetki przy palcach:

I. Dwa ostatnie oczka na każdym drucie przerabiać razem na prawo. Kolejno 3 okrążenia prowadzić bez ujmowania. Potem ujmować w co trzecim okrążeniu, aż na każdym drucie ubędzie 6 oczek. Następnie prowadzić ujmowanie oczek w co 2 okrążeniu, aż do osiągnięcia potrzebnej długości stopy. Pozostałe oczka można zakończyć w dwójnasób.


1. Przekręcamy skarpetkę na lewą stonę. Zaczynając od boku stopy przełożyć oczka na jeden drut, na zmianę po 1 oczku z drutu "od stopy" i "od grzbietu".


Tak przełożone oczka zakończyć i skarpetkę przekręcić na prawą stronę.


II. Po doprowadzeniu do wysokości małego palca zamykać oczka przy brzegu stopy (bokach). W książce mam napisane, by przełożyć oczka na dwa druty, ale strasznie nie wygodnie się wtedy przerabia oczka. Zamiast tego należy po prostu pamiętać gdzie są boki stopy, bo właśnie przy bokach stopy zamykamy oczka. Po dwóch pierwszych oczkach na jednym drucie, i przed dwoma ostatnimi na drugim drucie.


2. Drugi sposób zakończenia pozostałych oczek. Zamknąć wszystkie oczka


Robotę przekręcić na lewą stronę, złożyć na pół i połączyć za pomocą szydełka ściegiem łańcuszkowym.


Skarpetkę przekręcić na prawą stronę i gotowe.