Lubisz moją stronę?
Wyraź to !












































POLECAM STRONY i BLOGI:

























Serwetki robione na drutach







Nabieranie oczek na 5 drutów

W tym celu można normalnie nabrać na 2 druty podaną w opisie wykonania liczbę oczek i rozdzielić na pozostałe druty.

Zazwyczaj serwetki przerabia się w okrążeniach, dlatego też potrzebne będzie 5 specjalnych drutów (pończoszniczych) do wykonania serwetki.

Przy pierwszej serwetce polecam wykonywać ją bardzo cienką włóczką niż nitką do serwetek. Gdyż przy cienkiej nitce pierwsze oczka na 4 drutach będą nam się strasznie plątały; oczka są małe, druty proporcjonalnie wielkie. Ładna serwetka wyjdzie nam z nitki kordonkowej, takiej co w 1 motku jest jej 50 g.

Ten sposób nabierania oczek tworzy w środku serwetki "oczko".


Jeśli mamy problemy z pierwszymi oczkami, druty się plączą, nie wiemy które oczka przerobić najpierw, polecam wtedy nabieranie oczek szydełkiem. (patrz następne metody)




Nabranie oczek szydełkiem (oczka ścisłe)

W przypadku serwetek wykonywanych na drutach możemy nabrać oczka początkowe szydełkiem.


W tym celu położyć pętelkę jak przy nabieraniu oczka łańcuszkowego, najpierw przeciągnąć przez nią nitkę...


... a następnie przerobić jak oczko ścisłe.


Na powstałym kółeczku przerabiamy dalej podaną w opisie liczbę oczek jako oczka ścisłe. Jeśli będziemy przy tym przytrzymywać nabieraną nitkę, to całość będzie bardziej stabilna.


Dzięki naciągnięciu (przyciągnięciu) nitki właściwie umocnimy pętelkę. Teraz można zamknąć kółeczko za pomocą oczka ścisłego zamykającego. Poza tym oczka ścisłe można również przerabiać w obręczy z oczkami łańcuszkowymi.


Następnie przeciągnąć szydełkiem pętelkę przez przednią część każdego oczka ścisłego i przełożyć ją na drut.


Najlepiej podzielić nabraną liczbę oczek najpierw tylko na 3 druty. Ilość oczek przypadających na każdy drut nie musi być taka sama. Najpierw przerabiamy jedno okrążenie oczkami przekręconymi prawymi - są one teraz wystarczająco mocne, żeby podzielić je na cztery druty.
Jeśli w opisie podano 4 lub 8 motywów do przerobienia, co często się zdarza, to na każdym drucie powinna się znaleźć ta sama liczba oczek. Jeśli natomiast motyw należy wykonać 6 razy, to na pierwszym i trzecim oraz na drugim i czwartym drucie powinniśmy mieć każdorazowo taką samą liczbę oczek.

Przy tym nabieraniu oczek, środek serwetki ma malutkie, albo wcale nie ma w środku "oczka".





Nabieranie oczek szydełkiem (łańcuszek)


Nabieramy za pomocą szydełka oczka łańcuszka.
Liczymy również oczko na szydełku, w tym przypadku 10 oczek.


Obwód zamykamy oczkiem płaskim .


Zaczynając od pętelki nabieramy oczka łańcuszka na druty, łącznie z oczkiem, przez które zostało zrobione oczko płaskie.





Nabieranie oczek szydełkiem (pętla)

Tworzymy kółko (pętelkę), ogonek włóczki pod spodem.
Szydełko wkładamy w środek takiej pętelki i chwytamy nitkę z kłębka.


Wyciągamy pętelkę przez ... pętelkę.


Przez powstałe oczko wyciągamy kolejną pętelkę.


Zaciągamy - ściskamy poprzednią pętelkę.


Czynności ...


... powtarzamy.


Uważając, by nie skończył się nam ogonek włóczki.

Po nabraniu odpowiedniej liczby oczek...


przekładamy je na 3 druty.

Potem ciągnąc za ogonek włóczki zaciskamy pętelkę.

Powstaje środek serwetki bez "oczka".





Początek okrążenia

Należy zawsze o nim pamiętać!
W tym celu najlepiej przeprowadzić nitkę w kontrastującym kolorze (cieńszą od nitki, którą wykonujemy serwetkę) na początku okrążenia między dwoma drutami i przekładać ją - odpowiednio - na przód lub tył robótki. Dzięki temu nie przeoczymy początku okrążenia.


Niejednokrotnie na schematach są strzałki na początku okrążeń, które mogą wskazywać w prawo lub w lewo. W takich przypadkach wzór wymaga, żeby pojedyncze oczko (może ich być więcej, wtedy liczba oczek podana jest obok strzałki) przełożyć każdorazowo z jednego drutu na drugi. Ponieważ dzieje się to na każdym drucie danego okrążenia, to w końcowym efekcie otrzymujemy znów tę samą liczbę oczek.
Jeśli strzałka wskazuje kierunek w prawo, wówczas zawsze przekładamy oczko z lewego druta na prawy drut. Na początku okrążenia, oczko lub oczka po prostu przekładamy (zostaną przerobione, na końcu okrążenia), na kolejnych drutach, oczko lub oczka przekładamy i przerabiamy wg schematu.
Jeśli strzałka wskazuje w lewo, to należy przełożyć każdorazowo ostatnie oczko z drutu na następny drut.
To całkiem proste, tylko ważne jest, żeby przy zmianie okrążeń zakończyć jedno oczko wcześniej (strzałka w lewo) albo później (strzałka w prawo). I koniecznie przełożyć kontrastową nitkę w miejsce nowo powstałego początku okrążenia.


Odmiany oczek.

Objaśnienia wykonania poszczególnych oczek i ich symbole użyte na schematach znajdziesz tutaj.



Druty.

W przypadku cienkiej włóczki na jeden drut przypada około 50 oczek. Przy większej liczbie oczek istnieje niebezpieczeństwo, że pojedyncze oczka ześlizgną się z drutu, co byłoby bardzo niekorzystne dla naszego dzieła. Dlatego zmieniamy teraz druty na odpowiednie do delikatnych robótek (takie o długości 30 - 40 cm będą najlepsze). W przypadku bardzo dużych serwetek trzeba później zamienić na jeszcze dłuższe druty okrągłe (na żyłce).

Już od początku można robić na drutach z żyłką, stosując technikę magic loop.




Pomyłki.

Jeśli gdzieś po drodze wkradł się jakiś błąd, musimy niestety wrócić do tego miejsca i przerobić jeszcze raz ten fragment robótki.
Odradzam całkowite ściąganie robótki z wszystkich drutów, prucie do momentu pomyłki i ponowne nakładanie serwetki na druty, gdyż gwarantuję, ponowne nałożenie nie będzie prawidłowe.
Pomyłka najczęściej wychodzi "na jaw" już w następnym okrążeniu. Należy wtedy "cofać się" oczko po oczku, spuszczając z prawego drutu i prując pojedyncze oczka, i nakładać je na lewy drut.

Przy pierwszej serwetce, tych pomyłek może nam wychodzić bardzo dużo, albo zdarzać się bardzo często. Możemy od razu ich nie zauważyć, w tym następnym okrążeniu, i okazuje się, że mamy za mało albo za dużo oczek, i nie wiemy gdzie się ten błąd wkradł. Wtedy trzeba spruć całą serwetkę i zacząć od nowa. Ja pierwszą serwetkę zaczynałam cztery razy.

Aby uniknąć takich nie wykrytych błędów, należy po przerobieniu kolejnym drutem, zatrzymać się na chwilę i sprawdzić, czy na tym drucie zrobiliśmy jak w schemacie. Dopiero wtedy przerabiamy oczka z kolejnego drutu. I znów sprawdzamy, i dalej, i sprawdzamy... Gdy nabierzemy wprawy, sprawdzeniem będzie przerabianie następnego okrążenia. Ale póki zdarzają się pomyłki, należy się kontrolować w miarę często.

Można też co kilka okrążeń zabezpieczyć robótkę przed błędem.



Obrębianie ostatniego okrążenia

Ponieważ prosto zakończone brzegi sprawiają nieco trudności przy napinaniu, najczęściej oczka ostatniego okrążenia obrębia się szydełkiem. W tym celu należy przekłuwać od strony prawej do lewej w podaną w opisie liczbę oczek, a następnie spuszczać je z drutu.


Szydełkiem przeciągnąć pętelkę, mocno "zaciągnąć" i wzmocnić oczkiem ścisłym.


Pomiędzy oczkami przerobionymi razem leżą więc łańcuszki z oczek łańcuszkowych. Ich liczba wynika z opisu. Czasem wykonuje się na nich więcej okrążeń szydełkowych.

Nie muszą to być zawsze proste łuki z oczek łańcuszkowych, można wpleść również pikotki albo wykonać szydełkiem wzór koronki.





Napinanie inaczej blokowanie.


Aby dokładnie napiąć serwetkę, powinniśmy narysować odpowiedni okręg ołówkiem na papierowym szablonie. Proszę nie używać długopisu, ponieważ można pobrudzić nim serwetkę. W przypadku szczególnie dużych serwetek przymocowuje się w środkowym punkcie szablonu kawałek sznurka, a na jego drugim końcu ołówek, którym (prowadząc na sznurku) rysujemy okrąg.

Na tak wykonanym szablonie, z zaznaczonym środkiem i przewidzianym w opisie promieniu naciągamy wymoczoną w wodzie z krochmalem serwetkę. Nie gotować w celu krochmalenia!


Środek serwetki mocujemy w środku szablonu, na dywanie, na rozłożonym ręczniku. Trzy szpilki wbijamy jak na zdjęciu...


Następnie naciągamy symetrycznie serwetkę do zaznaczonego promienia.


Tak naciągniętą serwetkę zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po czym odpinamy i gotowe.


Blokowanie wyrobów nie okrągłych robimy na podobnych zasadach:
na papierowym szablonie rysujemy kształt, o wymiarach, których ma osiągnąć wyrób,
dla wyrobów nieszablonowych i nie wymiarowych rozciągamy wyrób w miarę symetrycznie,
mokrą robótkę (wymoczoną w krochmalu lub płynie zmiękczającym) rozciągamy i przypinamy,
pozostawiamy do wyschnięcia.

Czytaj więcej o blokowaniu.